Inlog formulier

Enquêtes

Wat vind u van de website
 
De economische crisis voor dummies (1) PDF Afdrukken E-mail
Geschreven door Simon   
woensdag, 31 maart 2010 20:00
De economische crisisRegeringen geven ons het beeld dat er nu meer rijkdom is dan een aantal jaren geleden. En inderdaad, als we naar onze directe omgeving kijken dan moeten we bevestigen dat we het op dit moment beter hebben dan onze ouders. We bezitten meer comfort, hebben verwarmde huizen, auto’s en nog veel meer. Maar tegelijkertijd is er zoiets als een staatsschuld en moet er bezuinigd worden om die schuld af te lossen. 
Alle Nederlanders moeten meebetalen aan die schuld.Een schuld die het afgelopen jaar nog eens fors gegroeid is omdat Wouter Bos de banken moest "redden". Verder zien we dat alle verworvenheden die vanaf de tweede wereld oorlog zijn verkregen in record tempo weer worden afgebroken omdat er geen geld voor is.
 
Regeringen, politici en economen struikelen over elkaar heen om aan het volk duidelijk te maken dat het echt nodig was dat de banken "gered" werden omdat anders het hele economische systeem in elkaar zou storten. We moeten de politici dus erg dankbaar zijn dat zij ons behoed hebben voor zo'n catastrofe. Ondertussen spelen de banken het spel weer gewoon verder alsof er niets gebeurt is en mag de werkende klasse langer werken, meer belasting betalen en verworven rechten inleveren.
Hoe valt de toegenomen rijkdom van een land te rijmen met dit beeld. Hoe valt het te rijmen dat een land rijker wordt en tegelijkertijd dat er steeds meer mensen geen geld  hebben voor de meest noodzakelijke benodigdheden zoals eten, onderdak of kleding.
 
Op TV en in de krant proberen politici en economen met veel ingewikkelde  woorden duidelijk te maken hoe het in elkaar steekt. Maar wat zij ook voor woorden gebruiken, het komt er op neer dat ze zeggen dat het geld op is. Maar is dat ook zo. Volgens mij heeft geld helemaal niets te maken met de problemen waar we nu inzitten. Tenminste, geld op zich is het probleem niet. Geld vertegenwoordigt op zich namelijk helemaal geen waarde. Dat er moeilijk over gedaan wordt komt omdat zij het zelf niet snappen of omdat zij het wel snappen, maar niet willen dat jij het ook snapt.
Als jij en de rest van de bevolking zouden begrijpen hoe het in elkaar steekt zou het morgen afgelopen zijn. Dan werden de politici en de bankiers met Wellink voorop met onmiddelijke ingang naar huis gestuurd. Konden ze een tijdje nadenken wat zij op hun geweten hebben. Dingen zijn niet moeilijk, ze worden moeilijk gemaakt door mensen die nooit genoeg hebben, die zich verdrinken aan de macht, nooit genoeg macht hebben en altijd op zoek zijn naar meer macht. 
 
Om te kunnen begrijpen hoe de economische crisis is ontstaan, wat de achtergronden zijn en hoe de crisis zich verder ontplooit zal in een aantal artikelen besproken worden. We zullen beginnen met een uitleg wat nu echte welvaart is en wat welvaart is volgens de politiek.

Het huidige geldsysteem

Het huidige geldsysteem is een systeem gebaseerd op schuld.  Als een regering geld nodig heeft dan heeft zij een paar mogelijkheden om er aan te komen. Ze kan belasting heffen bij de burger, of ze kan het lenen op de kapitaalmarkt. Belasting heffen is natuurlijk de makkelijkste manier om aan geld te komen. Iedereen die werkt, dingen koopt, of iets verkeerd doet en een boete moet betalen, draagt zijn steentje bij aan de geldbuidel van de staat. Politici willen echter ook graag grote dingen doen waar zij hun naam aan kunnen verbinden zoals een Betuwe lijn, een HSL lijn, Banken redden en dat soort dingetjes. Die dingetjes kosten wel vele miljarden euro's en dat kan een overheid niet ineens door belasting te heffen op tafel leggen. Dit soort bedragen moeten zij lenen. Zij lenen dit op de kapitaalmarkt en moeten het geld met rente terugbetalen. 
 
Binnen het huishoudboekje van de overheid moet er dus ook ruimte zijn om leningen met rente af te lossen.  Op dit moment is de staatsschuld van Nederland opgelopen tot ongeveer 380 miljard euro. De belastingbetaler moet zelfs bij een lage rentestand van bijvoorbeeld 2% toch al bijna 4 miljard euro rente per jaar betalen. Willen we dit bedrag in 30 jaar afgelost hebben dan komt er ook nog eens een bedrag van 12,5 miljard per jaar aan aflossing bij. Dit bedrag gaat dus af van de verkregen welvaart. Zou Nederland geen schuld hebben, dan had de regering ruim 16 miljard per jaar meer te besteden!
Laatst aangepast op vrijdag, 09 april 2010 20:20